Terpeny - ochranné aroma sloučeniny

10.07.2025

Ukládám pro edukaci pro své bylinkářské aktivity. Terpeny jsou organické aromatické sloučeniny, jejichž hlavním úkolem je vytvářet specifickou a charakteristickou vůni každé rostliny. Hrají významnou roli v obraně proti škůdcům nebo lákání opylovačů.

Myrcen má silné aroma připomínající koření hřebíček. Velmi často je využíván nejen pro své relaxační a sedativní účinky ale i pro protizánětlivé a analgetické (bolest zmírňující) efekty. Pomoci tedy může s úzkostmi, chronickými bolestmi a používá se například i v boji proti rakovině. V přírodě se běžně vyskytuje v rostlinách jako jsou například vavřín, chmel, mango nebo mateřídouška.

Pinen má silné aroma připomínající vůni jedlí a borovic - odtud také pochází jeho název (pine = anglicky borovice). Pomáhá hlavně svými protizánětlivými a antiseptickými účinky, pomáhá také zlepšit astma a podporuje paměť. V přírodě ho najdeme v borovicích a dalších stromech, ale například i v rozmarýnu a šalvěji, a v konopí.

Limonen má silné citrusové aroma. Má velmi široké spektrum využití - svými antidepresivními účinky především podporuje dobrou náladu a pozitivní myšlení. Díky nim se často využívá v boji proti depresím a úzkostem. Kromě toho působí například také proti plísním a má celkově antibakteriální účinky. Přítomnost limonenu není omezena pouze na citrusové plody – najdeme jej i v jiných rostlinách, jako jsou máta peprná, jalovec nebo borovice.

Karyofylen má bylinkové až kořeněné aroma. Podobně jako limonen působí proti úzkostem a depresím, má také protizánětlivé účinky. V přírodě jej najdeme například v rozmarýnu, černém pepři, hřebíčku, bazalce.

Linalool poznáme podle silného bylinkového až květinového aroma podobného konvalince. Má silné sedativní (uspávací) účinky - používá se tedy především proti nespavosti, chronickým bolestem, úzkosti a dalším podobným stavům. V přírodě ho najdeme například v levanduli, bazalce, koriandru, růžovém dřevě, mátě, citrusech.

Eukalyptol (nebo cineol) je známý pro své svěží mátové aroma. Zlepšuje koncentraci a zmírňuje bolesti, používá se často například pro navození pocitu klidu a relaxace při meditacích a dalších relaxačních cvičeních. Eukalyptol působí mukolyticky (rozpouští hlen), bronchodilatačně (rozšiřuje průdušky), protizánětlivě a antimikrobiálně. Zdrojem v přírodě je blahovičník (Eucalyptus), česky též nazývaný eukalyptus, je rod rostlin z čeledi myrtovité.